Jak postępować z pędzlami do makijażu, aby służyły Ci przez długie lata? Jak bezpiecznie myć, suszyć i przechowywać pędzle? Poznaj szczegółową instrukcję postępowania z pędzlami kosmetycznymi! W tej części artykułu skoncentrujemy się na myciu pędzli do makijażu. 

Dlaczego warto dbać o pędzle kosmetyczne?

Odpowiednie przechowywanie, higiena i pielęgnacja pędzli znacznie przedłuży ich żywotność, a także pomoże zachować Twojej skórze dobrą formę. Czy wiesz, że zbyt rzadko czyszczone pędzle są dla skóry sporym zagrożeniem? Na pędzlach do makijażu gromadzą się resztki kosmetyków, martwe komórki naskórka, sebum, kurz i inne zanieczyszczenia – taki zestaw to doskonała pożywka dla groźnych dla zdrowia i urody mikroorganizmów. Brak odpowiedniej higieny pędzli może być przyczyną trądziku i innych groźnych dolegliwości.

Jak myć pędzle do makijażu?

Aby dokładnie wyczyścić pędzel, warto skorzystać ze specjalnej tarki, która umożliwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nawet tych ukrytych głęboko, pomiędzy włoskami u nasady pędzelka. Korzystanie z takiej tarki jest niezwykle proste. Wystarczy wycisnąć na nią odrobinę środka do mycia i pocierać tarkę pędzlem delikatnymi, okrężnymi ruchami. Należy przy tym uważać, żeby nie naciskać zbyt mocno, aby nie naruszyć utrzymującego włoski kleju. 

Więcej informacji na temat Silikonowej tarki do czyszczenia pędzli do makijażu oraz Silikonowej tarki z przyssawką znajdziesz TUTAJ.

Czym myć pędzle do makijażu?

Najlepiej sprawdzają się profesjonalne płyny do mycia pędzli, które często zawierają dodatkowe substancje o działaniu antybakteryjnym. Pędzel możesz umyć również wykorzystując zwykły szampon do włosów. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku najeży zachować szczególną ostrożność. Łagodny szampon ziołowy nie powinien zaszkodzić Twojej skórze, ale już malowanie się pędzlem umytym szamponem z odżywką dla włosów farbowanych, może sprawić, że na skórze pojawią się niedoskonałości.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Idealnie byłoby myć pędzle po każdym użyciu. W praktyce jednak bywa to nieco kłopotliwe, dlatego można przyjąć zasadę, że pędzle stosowane do nakładania produktów sypkich, takich jak puder czy róż myjemy raz w tygodniu, a pędzle do produktów płynnych np. do podkładu – po każdym użyciu. Pędzelek, którym nakładasz cienie również będzie wymagał częstszych kąpieli. Ciężko będzie Ci nałożyć jasny cień, jeśli poprzedniego dnia wykańczałaś makijaż ciemnym cieniem przy pomocy tego samego pędzla. 

Jak sprawdzić czy pędzel do makijażu jest dobrze wyczyszczony?

Najlepszą metodą na sprawdzenie czy pędzel jest naprawdę czysty jest umieszczenie go pod strumieniem letniej wody z kranu. Jeśli woda przepływająca przez pędzel jest czysta, delikatnie strzepnij pędzel i odłóż go do wysuszenia. Jeśli woda zabarwia się resztkami kosmetyków, umyj pędzel raz jeszcze.

W kolejnych częściach artykułu dowiesz się więcej na temat prawidłowego suszenia i przechowywania pędzli do makijażu. Śledź nowości na stronie internetowej E style i na naszym profilu na Facebooku!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą oferta pędzli do makijażu TUTAJ